Kepçe Kulak Ameliyatları & Otoplasti İstanbulKepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti);

Kepçe kulak ;  Kulak kepçesinin,  doğuştan hiç  gelişmeme hali dahil olmak üzere şeklinde pek çok bozukluklar  görülebilir.Bunlardan en sık görüleni kepçe kulak deformitesidir. Kulak kepçesinde Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi sonucu öne doğru fazlaca kıvrık olmasına kepçe kulak veya yelken kulak adı verilir.

Otoplasti  için yaş sınırı: Kulak kepçesi 5 yaşına kadar gelişiminin %80-90’ını tamamladığı için bu yaştan itibaren ameliyat edilebilir. Okul öncesi bu yaşta yapılmasının en önemli yanı çocuğun, özellikle okulda maruz kalıp ruhsal olarak etkilenebileceği  sosyal baskının önüne geçilmesidir. Bu yaştan itibaren herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Otoplasti için anestezi türü: Çocuklarda genel, erişkinlerde lokal anestezi tercih edilir.

Otoplasti nasıl yapılır: Ameliyat  1.5 saat kadar sürmektedir. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kıvrımın oluşturulacağı yerde kıkırdak zayıflatılıp kalıcı dikişler ile şekillendirilir. Bu sayede kulak kepçesi geriye doğru çevrilerek kafa ile oluşturduğu açı daraltılır. Temel işlem bu olmakla birlikte bir miktar kıkırdağın çıkarılması gibi kulağın şeklinin gerektirdiği bazı ek  uygulamalar olabilmektedir. Kulak arkası kesi yerinden bir miktar cilt çıkarılarak dikilir ve operasyon tamamlanır.

Otoplasti sonrası, iyileşme dönemi: Hastanede kalmayı gerektirir bir ameliyat değildir. İlk 1-2 gün ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen ağrı olabilir. Sonrası genellikle ağrısızdır. 2-3 gün pansuman ve sonrasında yaklaşık 2 hafta (özellikle geceleri) saç bandı takılır. Şiş ve morluklar haftasında geçer. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için iz kalmaz. 3-4 gün sonra işe dönülebilir.

Bu ameliyatlarda en önemli nokta kulak kepçesi şekillendirilirken  aynı zamanda simetriyi de sağlamaktır.