İstanbul KBB Doktoru: Mevsim Değişimi Hasta Ediyor

kulak burun bogaz doktoru, özel kbb hastaneleri

Mevsim Değişimi Hasta Ediyor

Sıcaklık değişimlerinin yaşandığı şu günlerde boğaz enfeksiyonlarına sıkça rastlanılıyor.

Kışın çok sık karşılaşılan boğaz ağrısı ve buna bağlı enfeksiyonlar sonucu oluşan hastalıklardan yazın kurtulduğumuzu düşünürüz. Ancak, Rinoest Kulak Burun Boğaz Estetik Merkezinden Op. Dr. Coşkun Şanverdi, özellikle mevsim değişikliği dönemlerinde boğaz enfeksiyonlarına sıkça rastlanıldığını belirtiyor.

Sıcaklık değişimlerinin yaşandığı ve sonbahar mevsimine yaklaştığımız şu günlerde evlerde ya da araçlarda karşılıklı açık pencere veya kapı da cereyana maruz kalma sonucunda, alanlarda klima kullanımının artmasıyla boğaz enfeksiyonuna yakalanabiliriz.

Terliyken Soğuk Su İçmeyin:

Güneşli havalarda parkta, bahçede oyun oynayan ve terleyen çocukların soğuk su içmeleri, çok sık dondurma yemeleri gibi nedenlerle, vücut ısısındaki ani düşüşler üst solunum yollarına giden damarların daralmasına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Tüm yaş gruplarında kısmen daha az rastlanan belirtiler; ateş, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır. Bademciklerin en belirgin hastalık bulgusu sık iltihaplanması, ateşlenme, boğaz ağrısı veya çok büyüyüp boğazı daraltması şeklindedir. Geniz etinin bulgusu ise burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma ve horlama, gelişme geriliği, iştahsızlık, çene ve diş sorunları, kulaklarda sıvı birikimi ve işitme kaybı, sık orta kulak iltihabı, sinüzit atakları şeklinde özetlenebilir. Bademcik iltihapları antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Fakat senede birkaç kez iltihaplanması, bunların en az iki yıldır yaşanması veya bademciklerin çok iri olup boğazı tıkaması durumlarında ameliyat düşünülmelidir.

Önlem Almak Önemli:

1. Çocuğunuzu ortam koşullarına uygun giydirmelisiniz.
2. Terledikten sonra kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz.
3. Deniz, havuz ya da duştan çıktıktan sonra saçlarını (bulunduğunuz ortamda kurutma makinesi olmasa bile) havlu yardımıyla muhakkak kurulamalısınız. Islak saçların rüzgarda kendiliğinden kuruması ileride çocuğunuzda sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
4. Dondurma gibi soğuk yiyeceklerden sonra çocuğunuza oda sıcaklığında su içirebilirsiniz.
5. Her zaman olduğu gibi hastalıktan korunmak için, hijyen koşullarına el – ayak bakımı, ortak eşya kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Coşkun Şanverdi’nin medyada yer alan yazılarını aşağıda bulabilirsiniz.
cerrahpaşa kbb doktorları, ünlü kbb doktorları
kulak burun boğaz doktorları istanbul, en iyi kbb

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>