İple Ameliyatsız Yüz Gençleştirme, İple Yüz Germe (Thread Lift Yöntemi)

Thread Lift, V Lift

İple yüz gençleştirme yöntemi,eriyebilen cerrahi PDO ipliklerinin (polydioxanone), cilt altına yerleştirilerek cildin gençleştirilmesi işlemidir. Ayrıca ihtiyaç duyulan hastalarda tırtıklı yapıda ipler kullanılarak yüz germe (yüz asma) işlemi de yapılabilmektedir. Thread lift isimli bu yöntemin Kontür lifti, Silhouette-Silüet lifti, Aptos (Anti-ptos) lift,Rus ipi, V lift gibi tanımlamaları da mevcuttur.

İple ameliyatsız yüz gençleştirme yönteminde yüz ve boynun pek çok noktasından cilt altına yerleştirilen PDO iplikleri hem cildin mukavemetini artırmakta, hem de o bölgede bir iyileşme reaksiyonu oluşturarak cildin kollajen ve elastin yapımını tetiklemekte, kan akışını artırmaktadır. Bu sayede ciltte gençleşme, sıkılaşma oluşmaktadır. Düz veya altın ipliklerle yapılan uygulama bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Yüz germe veya yüz asma işlemi değildir. Yüzü gerebilmek için dokuya sıkıca tutunabilecek tırtıklı iplikler kullanılması gerekmektedir. Bu sayede düşük kaşlar yukarıya asılabilir. Yanak ve gıdı bölgesindeki sarkmalar toparlanabilir.

İple Yüz Asma

İple yüz gençleştirme, yüz asma yöntemi bazen tek başına, bazen de hastanın ihtiyacına göre lazerle cilt gençleştirme, ultherapy ile yüz germe, botoks, estetik dolgu enjeksiyonları gibi uygulamalarla da kombine edilebilir.

İple yüz gençleştirme uygulamasında kullanılan PDO iplikler yaklaşık 3-6 ay arasında vücut tarafından emilmektedir. Bu ipliklerin ciltte oluşturduğu etki, fiziksel mukavemetin yanında, oluşturduğu fibroblast aktivitesi sonucu kollagen ve elastin üretimini artırmayı, dolayısı ile cildi gençleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ipliklerin altın ile kaplanmış formları, bahsedilen etkilerin artması amacı ile tasarlanmıştır. Bu yöntemde yüz ve boynun pek çok noktasından eriyebilen PDO iplikler cilt altına yerleştirilmektedir.

Silhouette – Silüet Lift

İple yüz gençleştirme işlemi 30’lu yaşlardan itibaren cildinde sıkılaşma ve gençleşme isteyen herkes için uygulanabilir bir yöntemdir. Kullanılan iplikler vücut ile uyumlu, kendiliğinden eriyebilen ipliklerdir. Uygulama öncesi özel bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Uygulama ofis şartlarında lokal anestezik kremler ve buz uygulaması ile konforlu bir şekilde yapılabilir. İğnelerin giriş yerlerinde birkaç günde geçecek kızarıklık, morarma ve ödem olabileceği ve aspirin gibi kan sulandırıcıların bu ihtimali artırabileceği unutulmamalıdır. Fakat genel olarak iş ve sosyal yaşamı kesintiye uğratan bir işlem değildir.Thread Lift, V Lift, Silhouette – Silüet Lift

Yüz ve boyundaki sarkan dokuları toparlamak için uygulanan yöntemlerdir.Ancak ameliyat ile düzelebilecek, derin kırışıklık ve yoğun doku sarkmasının olmadığı, hafif ve orta dereceli sarkmalar için idealdir. Bu durumlarda yapılan iyi bir uygulama ile hastanın yüzünde anormal gergin durmayan, çok doğal bir görüntü elde edilebilir. Bu sayede düşük kaşlar kaldırılabilir, şakak bölgesi gerilebilir, yanak ve gıdıdaki sarkmalar toparlanabilir.

İple yüz germe yöntemi pratik, kullanışlı bir yöntemdir. Fakat, ameliyatın alternatifi değildir. Sarkma ve kırışıklıkların yoğun olduğu hastalarda ameliyat seçeneği öncelikli olarak düşünülmelidir. Ameliyat olmayan veya olamayan hastalara elbette ki uygulanabilir.

İple Yüz Germe

İple yüz germe yönteminde kullanılan tırtıklı iplikler yaklaşık 6 ayda kendiliğinden erimektedir. Fakat ipler eridikten sonra da o bölgede oluşan iyileşme dokuları sayesinde germe efekti bir müddet daha devam etmektedir. Yaşlanma sürecinin ve yerçekimi etkisinin devam ettiğini düşünürsek, seçtiğimiz pek çok yöntemde olduğu gibi, bu yöntemde de etkinliğin bir süre sonra azalıp kaybolacağını söyleyebiliriz. Bu süre kişinin yaşına, genetiğine, çevresel faktörlere bağlı olarak elbette ki değişecektir.İple Ameliyatsız Yüz Gençleştirme, İple Yüz Germe (Thread Lift Yöntemi)

İple yüz gençleştirme ve iple yüz germe (asma) işlemleri ofis şartlarında yapılabilecek, öncesinde özel bir hazırlığa ihtiyaç duyulmayan yöntemlerdir. Topikal ve/veya lokal anestezi ile yapılan bu yöntemlerden sonra iğnelerin giriş yerlerinde birkaç günde geçebilecek ödem, kızarıklık, morarma olabilecektir. Aspirin gibi kan sulandırıcı kullanan hastalarda bu etkiler daha fazla olabilir. Bu nedenle sakınca yok ise 1 hafta öncesinda kesilmelidir. Özellikle iple yüz germe (thread lift) uygulamasından sonraki 2-3 hafta yüz mimiklerini çok aşırı kullanmamak gerekir.

Kullanılan iplikler vücut ile uyumludur. Çok yüzeysel yerleştirilmez ise iplikler gözle veya elle hissedilmez. Böyle bir sorun olur ise iplikler çıkarılır veya erimesi beklenir. Uygulama steril şartlarda yapıldığında enfeksiyon ihtimali çok düşüktür.