Yüz Germe Ameliyatı (Face Lift) – Yüz Germe, Yanak Germe, Boyun Germe, Orta Yüz Germe Ameliyatları:

Fizyolojik yaşlanma süreci sonucu cilt ve cilt altı dokularda gevşeme ve sarkmalar oluşacaktır. Genetik yapı, kişisel ve çevresel faktörler bu sürecin hızının herkeste farklı olmasına neden olmaktadır. Yüz ve boyundaki oluşan bu gevşeme, sarkma ve çöküntüler genellikle 40’lı yaşlardan itibaren başlamaktadır.

Klasik yüz germe ameliyatları ile yanak ve boyun bölgesindeki sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesi amaçlanır. Özellikle boyun ve çene bölgesindeki ciltte sarkma ve kırışıklıkları belirgin olan, derin dokuları daha iyi durumda olan kişilerde çok iyi sonuç verir. Klasik yüz germe ameliyatı göz ve ağız çevresi, orta yüz bölgesindeki sarkma ve kırışıklıkları düzeltmez. (Bu bölgeler için orta yüz germe ameliyatı gereklidir. Bu hastalar klasik yüz germe ameliyatına ihtiyaç duyan hastalara göre nispeten daha gençtir). Alt yanak bölgesi ve boyundaki sorunlar düzeltilebilir. Gıdı bölgesinde yağ fazlalığı veya boyun orta hattaki cilt altı kaslarda ayrışma da varsa bu bölgelere de aynı seansta müdahale edilir.

Klasik yüz germe ameliyatı, şakak bölgesinden, kulak önü, kulak içi, kulak memesinin altı, kulak arkasından saçlı deriye uzanan bir yol izler. Gıdı veya boyun orta hatta yağ fazlalığı veya cilt altı kas yapısında düzeltilmesi gereken bir sorun var ise çene altında ufak bir kesi eklenebilir. Yüz germe ameliyatı, ameliyat yapılacak hastanın cildinin yapısı, elastikliği, cilt altı yağ dokusunun ve kemik yapının durumu, göz kapakları, çene yapısına göre şekillendirilir. Her hastanın sorunları ve ihtiyaç duyulabilecek girişimler farklı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Orta yüz germe ameliyatı ise yanak bölgesi, ağız, göz ve kaş çevresi kırışıklık ve sarkmaları gidermek için nispeten daha genç yaştaki hastalarda ihtiyaç duyulan bir yöntemdir.

30’lu yaşlardan itibaren yanak bölgesinde sarkmalar başlayabilir, alt göz kapakları ile yanak arasındaki ayrım belirginleşebilir, burun ile dudak köşeleri arasındaki çizgiler derinleşebilir.

Orta yüz germe ameliyatı genellikle iz bırakmayan, alt göz kapağı ameliyatındaki gibi kirpik altından kesi ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bazen ağız içinden. bazen de şakak bölgesinden ek kesilere ihtiyaç duyulabilir. Kirpik altından girilerek yanak bölgesi yukarıya doğru asılır, var ise alt göz kapağındaki torbalanma giderilir.

Kaşlarda düşüklük veya göz çevresinde kırışma ve sarkma var ise şakak bölgesinden küçük bir kesi yapılarak kaş kaldırılır, şakak bölgesi gerilir. Üst göz kapağında torbalanma var ise aynı seansta bu bölgedeki sorunlar giderilebilir.

Yüz germe ameliyatları sonrasında oluşan şiş ve morluklar büyük oranda 1-2 hafta arasında geçecektir. İlk birkaç gün ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen ağrı olabilir. Ameliyat sonrası ilk 2 gün baskılı pansuman yapmak şişliklerin geçmesini ve kanama kontrolünü sağlayacaktır. Yüzdeki ödemin tamamen geçip, sertliklerin yok olması ortalama 3 ay sürecektir.

Ameliyatsız Yüz Germe (Ultherapy) uygulaması için tıklayınız.
Lazer yöntemi ile yüz ve boyun gençleştirme için tıklayınız.