Burun estetiği (Rinoplasti) Planlaması Nasıl Yapılır?

Başarılı bir sonuç için öncelikle iyi bir planlama yapılmalıdır. Bunun da ilk basamağı hasta ile doktorunun sağlıklı bir diyalog kurmasıdır. Burundaki problemlerin bir bütün olarak kabul edilip içi ve dışının detaylı muayenesi, şekilsel sorunlara eşlik edebilecek ‘septum deviasyonu, konka hipertrofisi, polip, kronik sinüzit gibi başka sorunların, gerekirse Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme yardımı ile teşhis edilip hep birlikte tedavi edilmesini sağlayacaktır. Burun estetiği planlanırken olası diğer sorunların doğru teşhis edilip, estetik operasyonu sırasında bunların da düzeltilmesi , ameliyatın başarısı, burundan nefes alabilme gibi fizyolojik fonksiyonların düzeltilmesi ve hayat konforu açısından çok önemlidir.Kaldı ki septum deviasyonu gibi burun içinde ve bazen dışında da eğriliğe yol açan sorunlar giderilmeden başarılı bir estetik operasyon yapabilmek imkansızdır. Kısaca burun içi ve dışı birlikte değerlendirilip sorunlar aynı seansta düzeltilmelidir.

Operasyon öncesi hastanın yüzünün analizi dijital görüntüleme ile yapılmakta ve yapılması planlanan girişimler hasta ile paylaşılmaktadır.Özellikle estetik müdahalenin başarısı için görüşme safhasında hastanın şikayetleri, beklentileri iyi değerlendirilip planlama birlikte yapılmalıdır. Beklentileri gerçekçi, ne istediğini bilen hastaların ameliyat ve iyileşme dönemlerinin daha sağlıklı ve ameliyat başarısının daha yüksek olduğu bir gerçektir.

Bu ameliyatta amaçlanan şey düzgün, doğal, simetrik, yüz hatlarına uygun, nefes alma fonksiyonu tam bir burun yapmaktır. Burun çok güzel olmalı , fakat yüzde eğreti durmamalıdır. Burada en önemli nokta herkese aynı tarz burun yapmamak, kişiye özel burun yapmaktır.Bu operasyonun sanatsal yanıdır ve olmazsa olmazdır.

En çok uygulanan estetik ameliyatlardan biri olan rinoplastide geçen yıllar ile birlikte başarı çıtası hep yükseğe konulmuş ve mükemmel aranmaya başlanmıştır. Amaç artık eskisinden daha düzgün bir burun değil, mükemmel burundur. Elbette yakalanmaya çalışılan sonuç budur fakat burun- cilt yapısı , sorunları ve estetiğin subjektif kriterleri asla unutulmaması gereken gerçeklerdir. Başarılı ellerde, uygun cerrahi teknik ve tecrübe ile başarı hep yakındır.