Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları

Burun estetiği (Rinoplasti), burunda şekil değişikliğini veya yapısal bir takım problemlerin düzeltilebilmesi amacıyla burnun kısmen ya da tamamen, yeniden yapılandırılmasını amaçlayan ameliyatlardır.

Bazen hastanın burnundaki şekilsel sorunların ( veya sorun olduğunu düşündüğü yapıların ) düzeltilmesi amacıyla bizlere başvurması ile başlayan süreçte, burunda yapılması gereken değişiklikler değerlendirilirken, aynı zamanda burun ayrıntılı olarak muayene edilir. Bu esnada tespit edilebilen burun içerisindeki kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu), burun eti (konka) sorunları, kronik sinüzit gibi başka sorunlar da hastalarla paylaşılmakta, ameliyat planlaması bu doğrultuda olmaktadır. Yani, sorun sadece şekil diye düşünülürken, başka problemleri de olduğunu bu sırada öğrenebilmektedir hastalarımız. Yapılan estetik ameliyat sırasında tüm sorunlar giderilmektedir. Kısaca temel felsefe ; burun içi ve dışı bir bütündür,birlikte değerlendirilmelidir.

Bazen de hasta burundan rahat nefes alamama nedeniyle bizlere başvurur. Tespit ettiğimiz kimi yapısal sorunları (eğri burun,ucu düşük burun, dar burun gibi) düzeltip, hastaya rahat nefes aldırabilmek için zorunlu olarak burun şeklinde değişiklik, yani estetik operasyon yaptığımız durumlar da az değildir.

Nedenimiz hangisi olursa olsun, karar verilen burun estetiği operasyonunu planlarken hastaların en çok merak ettiği konulardan birisidir ameliyatın maddi boyutu. Burun estetiği fiyatlarını belirleyen en önemli kriterlerin başında ameliyatın boyutu, ameliyatın yapıldığı hastane ve elbette ki ameliyatı yapan kişi gelmektedir. Hastaların büyük diye düşündüğü kimi problemler bizler için kısa sürede halledilebilir nispeten kolay, küçük diye değerlendirdikleri kimileriyse tüm burnu yapılandırdığımız komplike sorunlar olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; burun sırtındaki kemerin alınmasını hastalar zor olarak değerlendirebilir, bizler için nispeten kısa bir işlemdir. Burun ucundaki asimetrileri veya burundaki kimi eğrilikleri düzeltmenin kolay olduğunu düşünebilirler, oysa bunları düzeltebilmek için çoğu zaman kapsamlı ameliyatlar yaparız. Bu nedenle ortaya konulan iş gücü ve operasyonun süresi ameliyatı yapacak cerrah için önemli kriterler olmaktadır.

En sık karşılaştığımız ciddi yapısal sorunlar;

Eğri Burun Estetiği (Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı): Sıklıkla burnun orta bölmesini oluşturan septum kıkırdak ve kemiğinin eğriliği ve buna eşlik eden diğer yapısal kıkırdaklardaki gelişimsel bozukluk sonucu burun bir tarafa eğrilir,C veya S şeklini alabilir. Eğri burnun düzeltilmesi ciddi bir emek ve özel bir uğraş gerektirir.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti, Tiprinoplasti): Burun ucu ameliyatları, burun estetiği içerisinde özel bir yere sahiptir. Burun ucunu kaldırmak, düşürmek, daraltmak, genişletmek, burun deliklerini daraltıp genişletmek, burun ucundaki veya deliklerindeki asimetrileri gidermek için çeşitli ameliyat teknikleri kullanırız. Yaratıcılığı da unutmamak gerekir.

Burun Estetiği Düzeltme Ameliyatı (Revizyon Rinoplasti); Bir veya birkaç kez ameliyat olmuş,sorunları devam eden, ettiğini düşünen veya yeni sorunlar eklenmiş hastalara yaptığımız düzeltme ameliyatlarıdır. Çoğunlukla kapsamlı bir düzeltme yoluna gittiğimiz, ciddi bir bilgi ve birikim gerektiren operasyonlardır.

Bunların yanında minirinoplasti diye adlandırılan, genellikle kemer sorunu olan, diğer yapılara dokunmak zorunda kalmadığımız, kısa sürede kemeri alarak gerçekleştirdiğimiz burun estetiği şekli de eklenmelidir. Sıklıkla gerçekleştirdiğimiz bu temel ameliyatlar yanında, karşılaşabildiğimiz pek çok başka sorun için değişik ameliyatlar yapmakta, zorluk derecelerine göre uğraşlar vermekteyiz. Burun estetiği fiyatlandırmasında bir diğer kriter ameliyatın yapıldığı hastanedir. Tüm hastanelerin fiyat politikaları farklı olabilmekte, bu da estetik operasyonu yapacak cerrahın hastaya yansıttığı fiyatı etkilemektedir.

Unutulmamalıdır ki sağlık her şeyden önemlidir ve ameliyatlar mutlaka bu şartları hazırlayabilen kurumlarda yapılmalıdır. Bu şartların elbette ki bir maliyeti olacaktır. En sağlıklı şartlarda, uygun fiyatlandırma için cerrah hastasına önerilerde bulunacaktır.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları hastalar için çoğunlukla önemli bir kriterdir. Ameliyatın kapsamı, tahmini süresi, operasyonun yapıldığı şartlar önemli faktörlerdir. Öncelik her zaman sağlıklı şartlarda iyi bir ameliyat olmalıdır.