Kaş Kaldırma (Brow Lift):

Kaş Kaldırma, Kaş Asma, Şakak Germe

Genetik nedenlerle kaşların yapısı düşük olabildiği gibi, yaşlanma ile birlikte dokulardaki zayıflama ve gevşeme sonucu da kaşlar aşağı doğru sarkmaktadır. Sık kilo alıp vermede cildin gevşeyip sarkmasında, dolayısıyla kaşların düşmesinde etken olabilmektedir. Geçirilmiş yüz felci ve kimi ameliyatları da eklemek gerekir.

Kaşların düşmesi yüzün ifadesini dramatik olarak değiştirir, üzgün, yorgun bir görünüm verir.

Kaş kaldırma ameliyatları (Brow Lift) tek başına yapılabildiği gibi, şakak germe (temporal lift), alın germe (forehead lift) , üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ile birlikte yapılabilir.

Kaşlarda bir bütün olarak düşüklük, sarkma söz konusu ise hastanın yaşı, alın cildinin durumu ve beklentileri göz önüne alınarak alın germe (forehead lift) ameliyatı ile birlikte planlanabilir. Kaşların sadece dış kenarlarında sarkma var ise, alın germe ameliyatına gerek kalmadan kaş kaldırma ameliyatı tek başına gerçekleştirilebilir. Kaş kaldırma ameliyatı (Brow Lift) sırasında şakak bölgesi de daha gergin hale gelecektir. Aslında kaş asma ile şakak germe (temporal lift) iç içe geçmiş ameliyatlardır. Hastanın üst göz kapağında torbalanma var ise, kaş asma ameliyatı sırasında bu bölgenin de özellikle değerlendirilmesi gerekir. Kaşlardaki düşüklük ile üst göz kapağındaki torbalar da, olduğundan fazla görünebilir veya üst göz kapağında da ameliyatlık bir sorun olabilir. Bu durumda kaş kaldırma ile üst göz kapağı ameliyatını birlikte yapmak gerekebilir.

Kaş kaldırma ameliyatı, şakak bölgesinde saçlı deri içerisinden yapılan birkaç santimetrelik kesi ile gerçekleştirilir. Şakak bölgesinden klasik ameliyat ile veya endoskopik yol ile kaş bölgesine ulaşılır ve kaşın altındaki dokular cerrahi iplikler ile şakak bölgesindeki kaslara asılır. Birlikte üst göz kapağı ameliyatı yapılıyorsa, şakak bölgesinde kesi yapmadan, üst göz kapağında yapılmış olan kesiden kaşa ulaşılarak da, kaş kaldırma işlemi yapılabilir. Saçlı deri içerisinden yapılan kesi, saçlar tarafından gizlendiği için herhangi bir ameliyat izi sorunu yaşanmaz.

Kaş kaldırma (Brow Lift) ameliyatı genel anestezi veya sedasyon ile yapılabilir. Ameliyat bölgesinde ve göz çevresinde 1 hafta şiş, morluk ve hassasiyet görülebilir. Kaş asma ameliyatı ile kaşlar, cerrahi iplikler ile kalıcı olarak yukarıya doğru asılsa da yaşlanma ve yer çekimi etkisiyle bir gün kaşların yine düşebileceği bilinmelidir.

Ultherapy yöntemi ile kaş kaldırma için Ultherapy | Ameliyatsız Yüz Germe sayfasını inceleyebilirsiniz.

dolgu yöntemi ile kaş kaldırma için Dolgu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kaşın altına uygulanacak dolgular ile de (hyaluronik asit gibi) kaş kaldırma için Dolgu Yöntemleri sayfasını inceleyebilirsiniz.