Yüz İmplantları (Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri)

Doğuştan veya geçirilmiş travma veya ameliyatlar sonucu yüzdeki asimetrileri, çöküklükleri, orantısızlıkları gidermek için kullanılırlar. Slikon, medpor, goretex malzemeler en çok bilinenlerdir. Çene ucu ve elmacık kemikleri protezlerin sıklıkla uygulandığı bölgelerdir.

Bazen hastalar özellikle o bölgedeki sorunların giderilmesi için başvururlar, bazen de sorunun başka bölgede olduğunu düşünerek yanlış bölge için talepte bulunurlar. Bu ikinci seçenekte doğru yönlendirmeyi elbette ki hekim yapacaktır. Örnek vermek gerekir ise; burnunun çok hacimli olduğunu düşünerek burun estetiği için başvuran hastanın yapılan muayenesinde ve yüz analizinde sorunun burunda değil, çene ucunda olduğu, çene ucunun geride olduğu için burnun göreceli olarak büyük göründüğü pek çok durumla karşılaşılabilir.

Bazen bu implantları yapılan yüze dair bir ameliyatın tamamlayıcısı olarak hekim önerebilir. Yine burun estetiğinden örnek verirsek; burun estetiği yapılan bir hastanın aynı zamanda çenesi de geride olabilir. Yapılan burun estetiği operasyonunun sonuçlarının daha tatminkar, hastanın profil görüntüsünün daha ideal olması için cerrah burun estetiği ile birlikte çene ucu protezi önerebilir.

Yüz İmplantları & Çene ve Elmacık Kemiği Dolguları

“Yapılacak ameliyat veya uygulamalardan en iyi sonucu ve hasta mutluluğunu hedefliyorsak yüzü bir bütün olarak değerlendirmeli ve planımızı bu doğrultuda yapmalıyız.”

Alt çene ucu (mandibula) implantları ağız içerisinden veya çene altından yapılan küçük bir kesi ile yerleştirilir. Operasyon; lokal, sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Özellikle yüzdeki orantıyı ve ideal profil görüntüsünü sağlamak için çene ucu implantları çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Operasyon sonrası ameliyat bölgesinde bir miktar ödem, hassasiyet olur, birkaç günde büyük oranda geçer. Çene altından kesi yapılmış ise bu bölgede minimal bir iz kalabilir, ağız içi girişimlerinden sonra herhangi bir iz kalmaz.

Elmacık kemiği (zigoma) implantları ağız içerisinden yapılan kesi ile yerleştirilir. Ameliyat bölgesinde herhangi bir iz kalmaz. İyileşme dönemi konforlu, doğru hasta seçiminde sonuçlar son derece tatminkardır.